10 Haziran 2016
Sayı: KB 2016/22

Sosyalizm günceldir!
Asgari ücret eriyor!
Kıdem tazminatında sona doğru…
Kıdem Tazminatı Fonu “taşerona kadro müjdesi” ile raflardan indiriliyor
Bizim için her son yeni bir başlangıçtır!
Tekstil TİS’lerinde ihanet sözleşmesi
AVON’da direniş devam ediyor
DEV TEKSTİL Haziran Ayı GMYK Sonuç Bildirgesi
Soyguna yasal düzenleme
CHP “emek”i harcayıp oy arttırma peşinde!
15-16 Haziran büyük işçi direnişine dair - 2
15-16 Haziran’dan Metal Fırtınası’na kadın işçiler!
15-16 Haziran Direnişi’nin yıldönümü öncesi işçiler buluştu
Suriye’de savaştan çıkış arayışları ve farklı hesaplar
Ermeni Soykırımı ve emperyalist pragmatizm
Essen’de İşçilerin Birliği Halkların Kardeşliği Festivali
Dünyadan işçi, emekçi ve gençlik eylemleri
Geleceğiz ve değişecek dünya!
Sistem seri olarak katleder, örgütlülük yaşatır!
Hurşit Külter kaybedilmek isteniyor!
Metin Koşkan’ın anısına…
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

Dünyadan işçi, emekçi ve gençlik eylemleri

 

Polonya’da anti demokratik yasalara protestolar büyüyor

Polonya’da binlerce kişi 27 yıl aradan sonra Polonya hükümetinin anti-demokratik politikalarını protesto etti. Birçok kentte düzenlenen gösterilere on binlerce kişi katıldı. Sadece Varşova’daki gösterilerde 50 bin kişi sokağa çıktı.

Hükümetin anti demokratik politikaları basın özgürlüğünü kısıtlamaya, Anayasa Mahkemesi’nin etkisini azaltmaya, medya ve emekçi kitlelerin izlenmesine yönelik düzenlemeleri içeriyor. Polonya’da yeni çıkarılan medya yasalarıyla devlet radyo ve televizyonu yeni bir ulusal medya komisyonuna bağlandı.

Hırvatistan’da gösteriler

Hırvatistan’da binlerce kişi gerici hükümetin eğitim politikalarını protesto ederek sokağa çıktı. Ülkenin irili ufaklı birçok kentinde gösteriler düzenlendi. Başkent Zagreb’deki yürüyüşe 15 bin kişi katıldı.

Göstericiler ‘500 uzman’ın çalışmalarının hükümet tarafından yasaklanmasını protesto ediyorlar.

Kazakistan’da arazi yasasında değişiklik protesto ediliyor

Kazakistan hükümetinin tarım arazilerini satışa çıkarması ve kiralama süresini yükseltmesi kararına karşı protestolar sürüyor. 21 Mayıs tarihinden beri başta eski başkent Alma-Ata olmak üzere birçok kentte gösteri yasağına rağmen sokağa çıkan halk polisin sert müdahalesi ile karşılaşıyor. Şimdiye değin gösterilere katılan binin üzerinde gösterici tutuklandı.

Hükümet Temmuz ayından itibaren tarım arazilerinin açık artırma ile satılacağını, yabancılara kiralanan arazilerin kira süresinin ise 10 yıldan 25 yıla çıkarılacağını açıklamıştı.

İtalyan işçilerden Fransız işçiler ile dayanışma

İtalyan işçiler geçtiğimiz hafta sonu (4 Haziran) başta Mailand, Roma ve Neapel olmak üzere birçok kentte Fransa işçi ve emekçilerinin direnişi ile dayanışma eylemleri düzenlediler.

Papua Yeni Gine’de öğrenci protestoları

Papua Yeni Gine’de hükümet ve yozlaşmış siyasi sisteme karşı, özellikle öğrencilerin protesto gösterileri hız kesmeden sürüyor. Yolsuzluk iddiaları ve kötü yönetim karşısında 2 Mayıs’ta başlatılan boykota katılan öğrenciler Başbakan Peter O’Neill’e istifa çağrısı yaptılar. Parlamentoda başbakan aleyhine gensoru oylaması yapıldığı esnada dışarıda toplanan 500 gösterici eylem yaptı. Polis Port Moresby’de üniversiteyi işgal etti, çok sayıda öğrenci gözaltına alındı.

Peru’da maden işçilerinin 4 günlük grevi

Peru’da 800 maden işçisi Toromocho der Chinalco Mining Corp. International bakır madeninde 7 Haziran gününden itibaren 4 günlük greve gittiler. Maden işçileri 3 aylık primlerinin ödenmesini talep ediyorlar. Maden tekeli işçilere ödenen bu primleri bakır fiyatlarının düşmesi nedeniyle azalan kârlarını neden göstererek kaldırmak istiyor.

Arjantin’de enerji sektöründe grev

Arjantin’de Macri hükümetinin kemer sıkma politikaları, zamlar, kitlesel işten atmalar sürerken işçi ve emekçiler bu saldırılara karşı gösteriler düzenliyor, greve gidiyor.

Ülkenin güneydoğusunda bulunan Tierra del Fuego ilinde gaz üretiminde çalışan işçilerin 31 Mayıs’ta fazla ücret, iş güvenliği taleplerinin yanında yükselen gaz faturalarını protesto ederek greve gitmesi nedeniyle enerji sıkıntısı çekiliyor. Aynı süreçte ülkenin kuzeybatısında sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) üretiminde çalışan işçiler de greve başladı. Arjantin’de gaz fiyatları son 5 ayda %600 oranında zamlandı.

Hükümetin başa geçtiği ilk 5 ayda 154 bin işçi işten çıkartıldı. Sosyal hak ve özgürlükler rafa kaldırıldı.

Kadın cinayetleri protesto edildi

Arjantin’in başkenti Buenos Aires’te binlerce kişi ikinci kez sokağa çıkarak “Biri bile eksilmeyecek!” şiarı altında kadın cinayetlerini protesto etti. Her 30 saatte bir kadının öldürüldüğü Arjantin’de geçtiğimiz yıl 275 kadının öldürüldüğü belirtiliyor.

Yüksek Mahkeme Aile İçi Şiddet Ofisi, saldırıların yüzde 49’unun eski eşler tarafından gerçekleştirildiğini, son 6 yılda ülkede 57 bin aile içi şiddet olayının rapor edildiğini açıkladı.

Brezilya’da 65 okul ve 3 eğitim bakanlığı bürosu işgali sürüyor

Brezilya’da eğitim sistemine karşı öğrencilerin, devlet okullarında başlattıkları protesto gösterileri eğitim emekçilerinin de destek vermesi ve birçok eyaletteki boykotların koordine edilerek birleştirilmesi ile daha da güçlenerek sürüyor.

Halen 65 okul ve eğitim bakanlığının 3 dış bürosu işgal altında bulunuyor. En son kuzeydoğuda bulunan Ceará eyaletindeki eğitim bakanlığı bürosu öğrenciler ve öğretmenler tarafından işgal edildi.

Şili’de militan öğrenci ve işçi direnişleri

Üniversitelerde parasız eğitim hakkı için Başkan Michelle Bachelet tarafından söz verilmiş olan reformun hayata geçirilmemesi üzerine öğrenciler sokaklara çıktı, polisle çatıştı ve hatta Başkanlık Sarayını işgal etme girişiminde bulundu.

Öte yandan hükümetin toplu sözleşme hakkını engelleyen örgütlü işçilerin işten atılmasını kolaylaştıran iş yasasını protesto eden 20 bin işçi ve emekçi 31 Mayıs Salı günü Santiago sokaklarında yürüyüş düzenledi. Yürüyüşe CUT (İşçilerin Birleşik Merkezi) çağrı yaptı.

Kolombiya’da grevler, gösteriler

Kolombiya’da eğitim emekçileri sağlık hizmeti ve sosyal haklarda iyileştirme talep ederek 1 Haziran’da 24 saatliğine genel greve gitti. Düzenlenen gösterilere öğrenciler de destek verdi.

Geçtiğimiz Pazartesi gününden bu yana binlerce tarım emekçisi, yoksul köylü, yerli topluluklar da yaşam alanlarını tahrip eden hükümetin ekonomi politikalarına karşı süresiz greve başladıklarını açıkladılar. 100 noktada ana kavşakları işgal eden bölge halkı maden inşası projesinin derhal durdurulmasını, insan haklarının korunmasını talep ediyorlar.

Aynı gün büyük kentlerde de gösteriler düzenlendi.

Başkent Bogota’da ise telekomünikasyon tekeli ETB’nin özelleştirilmesine karşı gösteriler yapıldı.

Meksika’da öğretmenlerin grevleri sürüyor

Meksika’da Eğitim Emekçileri Ulusal Koordinasyonu (CNTE) sendikasına üye öğretmenlerin, devlet başkanı Enrique Peña Nieto tarafından dayatılan eğitim reformunun iptali için başlattıkları grev ve protestolar 4 haftadır sürüyor. Hareketin belkemiğini Guerrero, Oaxaca, Michoacan, Colima ve Tabasco eyaletleri oluşturuyor. 1 Haziran’da Michoacáns eyaletinin başkenti Morelia’da gerçekleşen gösteriye 13 bin öğretmen katıldı. Son olarak Guerrero, Oaxaca ve Tabasco eyaletlerinde kitlesel yürüyüşler düzenleyen öğretmenler, 87 hükümet binasını işgal etti, içlerine sızmaya çalışan polisleri rehin aldı.

Protestoların başladığı 15 Mayıs’ta Oaxaca de Juare’da merkezi bir alan protesto kampına dönüştürüldü.

19 Mayıs Perşembe günü Meksika Eğitim Bakanı, Guerrero, Oaxaca ve Michoacan eyaletlerinde greve katılan 3 bin öğretmenin işten çıkarılacağını açıklamıştı. Bunun üzerine CNTE sendikası işten çıkarmalara boyun eğmeyeceklerini, yasa iptal edilene kadar mücadeleye devam edeceklerini ilan etmişti. Hükümet öğretmenlerle görüşmeyi reddediyor.

İçişleri Bakanlığı müdürlükleri önünde oturma eylemi yapan öğretmenler federal polisin tehditlerine maruz kaldı. Eğitim Bakanlığı önünde kamp kuran öğretmenler, 20 Mayıs gecesi polisin saldırısına uğradılar ve tutuklandılar.

CNTE sendikasında örgütlü olan öğretmenler eğitim reformunu protesto etmek için 25 Mayıs günü başkent Mexico City’de polisin tüm yıldırma girişimlerine ve saldırılarına rağmen kitlesel bir yürüyüş düzenlediler. Protestolara 2014 yılında katledilen Ayotzinapa Öğretmen Okulu’ndan 43 öğrencinin aileleri de katıldı.

Öğretmenler 2013 yılından beri hükümetin eğitim reformunu protesto ediyorlar.

 
§