10 Haziran 2016
Sayı: KB 2016/22

Sosyalizm günceldir!
Asgari ücret eriyor!
Kıdem tazminatında sona doğru…
Kıdem Tazminatı Fonu “taşerona kadro müjdesi” ile raflardan indiriliyor
Bizim için her son yeni bir başlangıçtır!
Tekstil TİS’lerinde ihanet sözleşmesi
AVON’da direniş devam ediyor
DEV TEKSTİL Haziran Ayı GMYK Sonuç Bildirgesi
Soyguna yasal düzenleme
CHP “emek”i harcayıp oy arttırma peşinde!
15-16 Haziran büyük işçi direnişine dair - 2
15-16 Haziran’dan Metal Fırtınası’na kadın işçiler!
15-16 Haziran Direnişi’nin yıldönümü öncesi işçiler buluştu
Suriye’de savaştan çıkış arayışları ve farklı hesaplar
Ermeni Soykırımı ve emperyalist pragmatizm
Essen’de İşçilerin Birliği Halkların Kardeşliği Festivali
Dünyadan işçi, emekçi ve gençlik eylemleri
Geleceğiz ve değişecek dünya!
Sistem seri olarak katleder, örgütlülük yaşatır!
Hurşit Külter kaybedilmek isteniyor!
Metin Koşkan’ın anısına…
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

15-16 Haziran Direnişi’nin yıldönümü öncesi işçiler buluştu

 

15-16 Haziran Büyük İşçi Direnişi'nin yıldönümü yaklaşırken çeşitli yerlerde işçiler buluşarak etkinlikler yaptılar.

İstanbul Sancaktepe’de bir araya gelen çeşitli işkollarından işçiler, “15–16 Haziran ruhuyla mücadeleye, örgütlenmeye!” şiarıyla piknik düzenledi. 5 Haziran’da gerçekleşen pikniğe başta metal, tekstil, petro-kimya, gıda olmak üzere birçok işkolundan işçi katıldı.

Piknik sabah kolektif şekilde hazırlanan kahvaltı ile başladı. Kahvaltı sonrasında işçiler bir araya gelerek fabrikalarında yaşadıkları sorunlar üzerine sohbet etti. Sohbette belli somut planlamalar gerçekleştirildi. Hakları için direnişte olan Altherm işçileri kendi süreçlerinden bahsetti ve bundan sonrası için neler yapılabileceği üzerine tartışmalar yürüttü. Bu konuda geçmiş deneyimleri olan işçiler tartışmaya katkıda bulundu. Direnişin güçlendirilmesi için somut öneriler sunuldu. Ayrıca geçtiğimiz günlerde Sancaktepe Emek Mahallesi’nde bulunan Tuğ Çelik’ten atılan işçiler sorunlarından bahsederek yapılabilecekler üzerine konuştu. Toplantıda son olarak sınıfın geçmiş deneyimlerinden yola çıkılarak birlik olmaktan başka çaresi olmadığı vurgulandı ve 15 -16 Haziran Direnişi’nin işçilere yol göstermeye devam ettiği vurgulandı.

Toplantı sonrasında ortak spor etkinlikleri yapıldı ve oyunlar oynandı, ardından yemek molası verildi. Yemek sonrası tekrar bir araya gelen işçiler son dönemde sınıfa dönük saldırılar üzerine konuşmalar gerçekleştirdi. Kiralık işçilik, bireysel emeklilik ve kıdem tazminatının fona devredilmesi gibi saldırıların gündemleştirildiği sohbette işçiler son olarak sektörel birliklerin önemi üzerine konuştu ve direnmenin, mücadele etmenin tek kurtuluş olduğu vurgulandı.

Aynı gün İşçilerin Birliği Derneği Adana Temsilciliği’nde “Hakkını yedirme” başlıklı söyleşi yapıldı.

Söyleşide, DEV TEKSTİL Çukurova Temsilciliği tarafından hazırlanan sunum gerçekleştirildi.

Kiralık işçi büroları, İş Mahkemeleri Kanunu, Kıdem Tazminatı Fonu ve Bireysel Emeklilik Sistemi ile işçinin hangi haklarının elden gittiği hakkında yapılan sunumda 15-16 Haziran İşçi Direnişi’nin dersleri ışığında nasıl mücadele edilmesi gerektiği üzerine konuşuldu. Kavel, 15-16 Haziran ve Greif direnişleri ile metal fırtınaya değinildi. Devamında güncel planda Kastaş, AVON ve maden işçilerinin gerçekleştirdikleri direnişler ile Fransa’da, Belçika’da süren grevler de sunumda işlendi.

Sunumdan sonra yapılan söyleşide işçi sınıfının sorunlara karşı birleşmesi ve mücadele etmesi gerektiği vurgulandı. Çukurova bölgesindeki işçiler olarak düzenli bir araya gelinip, işçilerin birliği için çaba gösterilmesi gerektiği belirtildi.

Kartal Bağımsız Devrimci Sınıf Platformu da farklı sektörlerde çalışan işçi ve emekçilerle bir araya gelerek tartıştı. Kartal Üç Fidan Gençlik Kültür Evi’nde bir araya gelinerek ortak bir sofra hazırlandı. Hep birlikte kahvaltı edildikten sonra dünya işçi hareketi tarihini kısaca anlatan, 15-16 Haziran’ı, Greif fabrika işgalini içeren Türkiye sınıf hareketi tarihinden işçi direnişleri kesitlerinin yer aldığı sinevizyon izlendi. Ardından ayrıca 15-16 Haziran’ı anlatan kısa bir gösterim yapıldı.

İlgiyle izlenilen gösterim sonrasında 15-16 Haziran Direnişi’nin ön günlerinde aynı zamanda kölelik yasalarının birbiri ardına hayata geçirildiği bu süreçte yan yana gelmenin önemine dikkat çeken bir konuşma gerçekleştirildi. Konuşmada dönemin Adalet Partisi ve CHP’nin el ele meclisten geçirmeye çalıştığı sendika hakkını engelleyen yasaya karşı işçilerin üretimi durdurarak İstanbul’un her bir köşesinden sokaklara dökülüp yasanın önüne geçtiği hatırlatıldı.

İşçi cinayetlerinden kadın cinayetlerine, çocuk katliamlarından Kürt illerinde yaşanan savaşa, üniversitelerde liselerde öğrencilere, gençlere yönelik gerçekleştirilen saldırılara kadar düzenin çivisinin çıktığı ve her alanı sömürü cehennemine çevirdiği dile getirildi.

Konuşmada, bu saldırıların karşısında mücadelenin dinmediği Kastaş’ın, AVON işçilerinin direniş simgeleri olduğu belirtildi. Yeni Çeltek, Zonguldak Kilimli’de maden işçilerinin açlık grevlerinde hakları için mücadele ettikleri vurgusu yapıldı. Zulmün, baskı ve köleliğin karşısında da her zaman direnenlerin olacağı söylendi.

Konuşmanın ardından 15-16 Haziran’ı önceleyen işçi direnişleri ve 15-16 Haziran’ın tarihçesi aktarıldı. Dönemin Türkiye İşçi Partisi’nin ve Milli Demokratik Devrim çizgisinin işçi ve emekçilerin önünde bir engele dönüştüğü belirtildi.

Söz alan bir başka konuşmacı Greif Direnişi’nin bu anlamda önemli bir örnek olduğunu, oradan çıkarılması gereken dersler olduğunu vurguladı. Son süreçte işçilerin ellerinde hiçbir hak kırıntısının dahi kalmadığı hatırlatılarak, bunun sonucu olarak ortaya çıkacak hoşnutsuzluğun daha örgütlü bir şekilde işlenmesi üzerine konuşuldu. Yeni direnişlere hazırlanmanın önemi üzerinde duruldu. Son süreçte gittikçe tırmandırılan kirli savaşa, kadın ve çocukların yaşadığı çok yönlü baskı, şiddet ve istismara, mezhepsel-ulusal baskı ve asimilasyona karşı tek gerçek çözümün işçi sınıfının devrimcileştirilmesi olduğu belirtildi.

Söyleşiyi açan konuşmaların sonrasında ücretlerini alamadıkları için direnişe çıkan adliye işçileri kendi süreçlerini aktardı. İşçiler eksikliklerinin ve hatalarının tam da bu noktalarda olduğunu söylediler ve direnişlerine dair aktarımlarda bulundular.

Metal, tekstil, inşaat, hizmet, tersane olmak üzere farklı sektörlerden gelen işçilerle gerçekleştirilen söyleşi, güncel konular üzerinden tartışmalar gerçekleştirilerek ve direnen AVON işçilerine ziyaret planlamaları yapılarak sonlandırıldı.

 

 

 

 

15-16 Haziran’dan Metal Fırtına’ya işçiler tartışıyor!”

 

15-16 Haziran Büyük İşçi Direnişi’nin 46., Metal Fırtına’nın ise 1. yılı geride kalıyor.

Sermayedarların istekleri doğrultusunda dönemin hükümeti tarafından DİSK’in kapatılmasına karşı işçi sınıfı tarihine altın harflerle yazılan iki günlük destansı bir direnişe imza atıldı. Fiili-meşru-militan mücadele anlayışıyla sokaklara dökülen işçiler haklarını söke söke almanın nasıl olacağını gösterdi.

Bugün ise ihanetçi Türk Metal çetesini yıllardır sırtında taşıyan metal işçisi ‘Artık yeter!’ diyerek yumruğunu masaya vurdu. Metal işçileri, “İşgal, grev, direniş” bakışı ile fiili-meşru mücadeleyle kavga sahnesine çıkalı bir yıl oldu.

Metal İşçileri Birliği (MİB), bu iki direnişi ortaya çıkartan etkenlerin ve deneyimleri ile birlikte bugün işçi sınıfının kazanılmış haklarını yok eden kölelik yasalarının art arda geçirilmesine karşı mücadele yolunun tartışılacağı etkinlik düzenliyor.

Kocaeli’de düzenlenen etkinlik 19 Haziran Pazar günü, saat 13.00’te SES Kocaeli Şubesi’nde gerçekleşecek.

“15-16 Haziran’dan Metal Fırtına’ya işçiler tartışıyor / İşgal, grev, direniş!” şiarlı etkinliğe Akademisyen Yüksel Akkaya, Devrimci Tekstil İşçileri Sendikası temsilcisi ve MİB temsilcisi katılacak.

19 Haziran'deki etkinlik programında sinevizyon gösterimi ve serbest kürsü de yer alıyor.

 
§