5 Eylül 2014
Sayı: KB 2014/36

12 Eylül rejimi sürüyor...
AKP 12 Eylül düzeninin devamcısıdır!
Düzenin çözümsüzlüğü derinleşiyor
Erdoğan – IŞİD ortaklığı devam ediyor
Dershaneler özel okul oluyor, eğitimde gerici uygulamalar arttırılıyor!
Bir rant ve iktidar kavgası alanı: Dershaneler
“Çözüm süreci” savaş ve saldırganlık projesidir!
"Mücadeleyi, örgütlenmeyi tartışmalıyız!"
İhanet derinleşiyor
“Sağlığımızı çalanlar
işimizi de elimizden alıyorlar”

Ege MİB Eylül Ayı Olağan Toplantısı gerçekleşti!

‘Kölelik Sarayı’nda
adaletsizliğe karşı direniş!

Kamu emekçileri hareketi ve görevler

Şişecam grevi, sendikal bürokrasi ve ihanet çemberi
20. yıl: Sınıfın, devrimin ve sosyalizmin sesi!
Lear patronu öncü işçileri kafese kapattı!
“Denizlere çıkar sokaklar”
DGB’den kayıt dönemi faaliyetleri
İşte devletin koruduğu çocuklar!
Sosyalizm ve çocuk
Mamak'ta binler festivalde buluştu!
Mamak Kültür Sanat Festivali devrimci kitle mücadelesinin tok bir sınıf mevzisidir! - Evrim Erdoğdu
Devrim sinemasında delikanlı bir komünist, militan bir Don Kişot: Yılmaz Güney
Kavganın tüm kızıllığıyla Kızıl Bayrak’a selam olsun!
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

 

Lear patronu öncü işçileri kafese kapattı!

 

Arjantin’deki Lear fabrikasında işten atmalara karşı direnen ve işe geri dönen işçiler, şimdi de fabrika içinde tecrit edilmek isteniyor.

İşçi kıyımına karşı direniş nedeniyle dört işçi temsilcisini işe almak zorunda kalan Lear patronu, baskılarını içerde de sürdürüyor. Lear patronu, daha önce özel güvenlikçiler ve grev kırıcı işçileri saldırttığı dört öncü işçiyi şimdi de tecrit etmeye çalışıyor. Öncü işçilerin çalıştığı alanın etrafını kapatan patron, bu kafesler sayesinde öncü işçilerin diğer işçilerle iletişim kurmasının önüne geçmek istiyor.

Patronun tüm baskı ve saldırılarına rağmen mücadelelerini sürdüren Lear işçilerine öğrencilerden de destek geldi. Arjantinli üniversite öğrencileri, Buenos Aires Ticaret Odası önünde Lear işçileri için eylem yaptılar. Öğrenciler, öncü işçilerin fabrikada tecrit edilmesini protesto eden maket bir kafes yaptılar.

Patron işbirlikçisi SMATA sendikası ise işçilerin karşısındaki tutumunu sürdürüyor. İşten atma saldırısı karşısında sessiz kalan, “bundan doğal bir şey olmadığını” öne süren SMATA bürokratları, öncü işçilere yönelik baskılara da ortaklık ediyor.

Öte yandan, çeşitli eylem ve etkinliklerle mücadelelerini sürdüren Lear işçilerine karşı cunta döneminin katillerinin devreye sokulması ülke çapında tartışma yaratmış durumda.

Arjantin’de pesosun dolar karşısında değer kaybetmesinin etkisi, kendisini en çok otomotiv sektörü üzerinde gösteriyor. Ekonomide yaşanan çalkantı nedeniyle otomotiv sektöründe 12 bin işçinin daha işten çıkarılması gündemde.

Bu arada, işten atma saldırısı ve baskıların ardı arkasının kesilmediği Lear şirketinin, biri İstanbul Bostancı’da diğeri Bursa Gemlik’te olmak üzere, Türkiye’de de iki fabrikası bulunuyor.

 

 

 

 

 

Cunta döneminin katillerinden medet umuyorlar!

 

Arjantin’de mücadeleyi sürdüren Lear işçilerine yönelik baskılar devam ediyor. İşçilerin direncini kırmak için her türlü yöntemi kullanan Arjantin hükümeti, gözaltı ve tutuklama saldırıları için işçilerin arasına “sızmaya” çalışıyor. Bunu yaparken de cunta döneminin rütbeli askerlerinden/deneyimli katillerinden medet umuyor.

Lear işçileri, yaklaşık bir ay önce aralarına sızmaya çalışan birini fark ettiler. İşçilere göre bu kişi hükümete kimlerin tutuklanması gerektiği konusunda bilgi veriyordu. Aradan bir süre geçtikten sonra, işçilerin arasına sızmaya çalışan bu kişinin kimliği açığa çıktı.

Arjantin basınına yansıyanlara göre, işçilerin arasına sızmaya çalışan kişi, İngiltere ile yapılan Malvinas Savaşı’nda gizli haber alma örgütünün şefi olan Roberto Engel Galeano.

Galeano’nun işçilere yönelik diğer saldırı ve operasyonları da yöneten kişi olduğu belirtiliyor.

Cunta döneminde Arjantin ordusunun en rütbeli generali César Milani’nin emrinde, Malvinas Adaları’nda da Mohamed Ali Seineldín’in emri altında çalışan Galeano, şu anda güvenlik bakanlığına bağlı birliklerin koordinasyonundan sorumlu. Galeano, hükümetin “güvenlikten sorumlu” şefi Berni tarafından bu göreve getirildi.

Berni de ülkedeki suçların göçmenler tarafından yapıldığını ve sınır dışı edilmeleri gerektiğini iddia etmesi ve Lear işçilerinin eylemi sırasında üç polis helikopteri uçurarak işçileri korkutmaya çalışması ile biliniyor.

 

 

 

 

 

IŞİD Kobanê bölgesinde kaybediyor

 

YPG Basın Merkezi tarafından, Ağustos ayı içerisinde Kobanê bölgesinde yaşanan çatışmaların bilançosu hakkında bilgi verildi.

Verilere göre IŞİD çeteleri Ağustos ayında Kobanê bölgesinde güney, doğu ve batıdan olmak üzere üç koldan 8 kez saldırıda bulundu, iki kez de bölge köylerine girmeye kalktı.

Açıklamada, “Tüm bu saldırılar birliklerimizin verdiği yanıtla karşılaştı ve 63 çete üyesi öldürüldü, yüzlercesi de yaralandı. Çetelere ait 5’i askeri olmak üzere 8 doçka (uçaksavar) yüklü araç, 6 merkez ve bir motosiklet imha edildi. Ayrıca çetelere ait 4 araç darbe aldı veya kullanılmaz hale geldi” denildi.

IŞİD canileriyle süren çatışmalarda ise YPG ve Şemis El Şemal taburuna bağlı 8 savaşçının (7 YPG’li ve bir Şemil El-Şemal savaşçısı) yaşamını yitirdiği açıklandı.

Serêkaniyê’de çeteleri pusuya düşüren YPG, 3 IŞİD çetesini öldürdü. Daha sonra kendi aralarında çatışan çetelerden de 10 kişinin öldüğü bildirildi. Kobanî’de ise GirêZagros’a saldırı hazırlığındaki çetelerden 2 kişi öldürüldü. Kerkük’te ise 1 IŞİD emiri yakalandı.

Geçiş koridoru kapatıldı

YPG Genel Komutanlığı, Şengal Dağı’nda on binlerce Ezidi Kürdün kurtarıldığı Şengal-Rojava arasında oluşturulan geçiş koridorunun saldırılar nedeniyle geçici olarak sivil geçişlere kapatıldığını duyurdu. Komutanlık, güvenlik tedbirlerin tamamlanması ile koridorun birkaç gün içinde tekrardan açılacağını kaydetti.

YPG Genel Komutanlığı’nın açıklaması şöyle: “YPG güçlerimiz tarafından oluşturulan ve güvenliği sağlanan Şengal Dağı ile Rojava arasındaki güvenlik koridoru bazı saldırılara maruz kalmıştır. Bu nedenle koridorun daha güvenlikli hale getirilmesi amacıyla koridor geçici bir süre sivil geçişlerine kapatılmıştır. Sivil halkın zarar görmemesi amacıyla uygulanan bu güvenlik tedbirlerinin tamamlanması ardından koridor birkaç gün içinde tekrardan sivil geçişlerine açılacaktır.”

IŞİD Süleymanbeg’i kaybetti

Bu arada, Süleymanbeg Kasabası’nın kontrolü yeniden Irak askerlerine geçti. Yaşanan çatışmalarda 9 IŞİD’li öldürüldü. IŞİD, kasabayı terk etmeden önce kamu dairelerini havaya uçurdu. Irak ordusu ile gönüllü Şii milislere peşmergelerin de destek verdiği söyleniyor.

 
§