1 Ağustos 2014
Sayı: KB 2014/31

Siyasal İslam’ın Filistin riyakarlığı
Emperyalistler siyonist İsrail’i
finanse ediyor
AKP-cemaat çatışması üzerine...
Celal Fırat Kobanê gözlemlerini anlattı
Alaattin Karadağ’ın katili için aileden tazminat isteniyor!
Düzenin yargısı
işine geleni görüyor
Ağıtlar ayrı dillerden olsa da acılar ortak
Köle değil işçiyiz, örgütlüysek güçlüyüz!
İşçi sınıfının gelişen eylemleri üzerine...
“Haklarımızı ancak mücadeleyle kazanabiliriz!”

Bu anlayış metal işçisinin beklentilerini
karşılayacak bir taslak hazırlayabilir mi?

Türk Metal bayram arifesinde satış taslağını açıkladı.

Kent işçisinin kazanması için…

Onların bayramlıkları
grev önlükleri!

“Engels’in adı ve yaşamı her işçi tarafından bilinmelidir!” - V. I. Lenin
Devrimci Gençlik Birliği üzerine... / 2
Yaz kampına ve DGB’ye dair görüşler…
Cumhurbaşkanlığı seçimleri, sol ve devrimci tutum - M. Yılmaz
20 yıla sığacak günler bizi bekliyor! - H. Eylül
Wuppertal’da Filistin ve Rojava ile dayanışma eylemi
Bütün dünya çocuklardan özür dilemelidir!
Yalanlar ve komplolarla çürüyen düzeninizi kurtaramazsınız!
Hiroşima 1945’ten yükselen sesler - K. Ehram
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

Emperyalistler siyonist İsrail’i
finanse ediyor

 

Üç haftadır Filistin halkının başına bomba yağdıran Siyonist İsrail devleti, hacmine göre dev bir militarist aygıta sahip. İngiliz emperyalizminin düzlediği alanda kurulan İsrail’in harcı, paramiliter terör örgütleri tarafından karılmıştır. Genlerine kadar militarist olan bu devlet, 66 yıldan beri, savaş aygıtını tahkim ediyor.

İsrail’de “herkes asker”

Filistin halkının gasp edilmiş toprakları üzerinde, dini temelde kurulan İsrail’de hem erkekler hem kadınlar için askerlik zorunludur. Erkeklerin 36 ay, kadınların 21 ay askerlik yaptığı İsrail’de, askerlik süresini tamamlayanların çoğunluğu “yedek asker” sayılıyor. Siyonist rejim, tüm gerici savaşlarında yedek askerleri de göreve çağırır.

Yayılmacı/saldırgan bir devlet olan İsrail, bu politika ile toplumun çoğunluğunu ırkçı rejimin suç ortağı konumuna getiriyor. Bu politika, toplumu “güvenlik paranoyası” ile sersemletme işlevi de görüyor.

Savaş aygıtına büyük kaynak

1948’de emperyalistler eliyle kurulan İsrail’in nüfusu 5,5 milyon civarındadır. Hacmine göre büyük bir militarist aygıta dayanan İsrail, yıllık 275 milyar dolar olan milli gelirinin yüzde 6’sını silahlanma ve savaş mühimmatına harcamaktadır.

Bir ‘ordu devlet’ niteliğinde olan İsrail, kalabalık bir ordu beslemekte, sık sık gerici savaşlar icra etmekte ve yedek askerleri göreve çağırmaktadır. Bu saldırgan politika, İsrail’in savaş ve militarizme yaptığı harcamaları devasa boyutlara ulaştırmaktadır.

Emperyalistler ticari partner

Küçük bir devletin militarizm ve savaşa devasa kaynaklar ayırabilmesi için, bu harcamaları karşılayabilecek gelirlere sahip olması gerekir. İsrail, ekonomik yönüyle emperyalistlerin ayrıcalıklı ortağıdır. Bu ortaklık, Siyonist rejimin militarist politikalarını hayata geçmesini, büyük ölçüde kolaylaştırıyor.

Ticaretinin yüzde 30’unu ABD ile yapan İsrail, yanısıra İngiltere, Almanya, Belçika, Çin, İsviçre, Hong Kong gibi ülkelerle de yoğun ticari ilişkiler içinde.

Emperyalistlerin açtığı alanda at koşturan Siyonist rejim, bu ticari ilişkilerden de aldığı güçle militarizm ve savaş harcamalarını karşılayabiliyor. Yani emperyalistlerin İsrail’le kurdukları yoğun ticari ve mali ilişkiler, Siyonist ordunun Filistin halkını hedef alan vahşi saldırılarının finansmanına büyük katkılar sunuyor.

Büyük tekeller de finansör

Emperyalist rejimlerin yanısıra, Yahudi lobilerinde etkili olan Musevi burjuvazisi başta olmak üzere, büyük tekeller de, siyonist rejimin finansmanına katkıda bulunuyorlar.

İsrail’de yabancı sermaye yatırımı 86 milyar dolara ulaşırken, ileri teknoloji üretimi yapması için gerekli altyapı ve teknik donanım da büyük tekellerin sunduğu olanaklarla sağlanmıştır. İsrail’in nükleer başlıklı silahlar ürettiği nükleer tesisleri de, Fransız emperyalizmi tarafından kurulmuştur.

Öte yandan eski ABD başkanı ve neo-faşist çetenin şefi George Bush’un da mensubu olduğu, kökten dinci avenjelik Hristiyanlar tarikatına mensup büyük burjuvalar da, Siyonist rejimi destekleyenler arasında.

Bölgedeki en büyük ortak Türkiye

Gerici Arap rejimlerinin bir kısmı İsrail’le ticari ilişkilere girse de, bu ilişkiler her zaman sınırlı kalmış; dolayısıyla siyonistler hiçbir zaman Ortadoğu’da ‘tecrit’ durumundan kurtulamamıştır. Bu tecrit durumunda İsrail’e soluk borusu oluşturan tek ülke Türkiye’dir. İsrail’i ilk tanıyan ‘Müslüman’ ülke de olan Türkiye’nin Siyonist rejimle ilişkileri, 90’lı yıllarda hızla gelişmiş, siyasal İslamcı AKP iktidarı döneminde ise doruğa çıkmıştır.

İsrail’le bazı gerilimler yaşamasına rağmen gerici AKP iktidarı, siyonistlerle mali/ticari ilişkileri geliştirmeye devam ediyor. Filistin halkının tepesine misket bombaları yağdıran İsrail uçaklarının yakıtını da gönderen AKP iktidarı, bu yılın Ocak-Haziran aylarında Siyonistlerle ticareti yüzde 24,9 oranında arttırmıştır. İsrail’le yıllık ticaret hacmini 3 milyar dolara ulaştıran AKP iktidarının şefleri, sıra nutuk atmaya geldiğinde, Siyonistlere etmedik laf bırakmıyorlar. Oysa icraat tam tersi yöndedir. İsrail militarizminin finanse edilmesine hizmet eden ticari ilişkiler, AKP eliyle sürekli büyütülüyor.  

Tablo gösteriyor ki, İsrail’in saldırgan politikalarına her zaman onay veren, destekleyen emperyalistler, bu saldırganlığın finansörleridir aynı zamanda. AKP dahil, İsrail’le mali/ticari ilişkiler geliştiren tüm iktidarlar, Filistin halkına karşı işlenen ağır suçlara ortak olmaktadır.

 

 

 

 

İsrail’e ihracat rekor kırdı

 

Filistin için timsah gözyaşları döken sermaye hükümeti AKP’nin ikiyüzlülüğü, Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıkladığı verilerle bir kez daha gün yüzüne çıktı.

İsrail’in 2009 yılında Gazze’de yaptığı katliamlara karşı “İsrail’i lanetleyin ama boykot etmeyin” diyen AKP, aradan geçen yıllar içerisinde İsrail’le olan ekonomik ilişkilerinde rekor seviyesine geldi.

İsrail’e ihracat 2014 yılının Ocak ve Haziran aylarında yüzde 24,9 ile büyük artış gösterdi.

Türkiye, Haziran ayına kadar geçen bir yıl itibariyle 12 milyar 923 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirirken, bunun 264 milyon 984 bin doları İsrail ile gerçekleşti.

 
§