18 Nisan 2014
Sayi: KB 2014/16

Taksim, 1 Mayıs’ı dövüşerek kazanma bilincidir
Rojava’ya gerici kuşatma
Sömürü ve kölelik düzeninin bekası için
MİT yenileniyor!
Sendikaların 1Mayıs’a ilişkin utumları ve görevler!
“Taksim 1 Mayıs alanıdır!”
Ankara’da birleşik, kitlesel ve devrimci 1 Mayıs’ı örgütleme sorumluluğu!
1 Mayıs’ta: “Her yer Taksim, her yer direniş!”
Yaşam hakkımızı savunmak için 1 Mayıs’a!
BDSP 1 Mayıs’a hazırlanıyor!
Kapitalizm işçileri de çocuklarını da öldürüyor!
Roboski katliamının istihbaratı MİT’ten
Ethem şüpheli,
katil polis mağdur!
Yağmaya, talana, özelleştirmelere, taşerona karşı topyekûn direniş!
Legrand’da işten atma saldırısı
İhanetinizin üzerini örtmenize izin vermeyeceğiz!
Greif işçilerinden ihanete karşı açıklama
İhanet çetesi Greif’te satış sözleşmesini imzaladı
Bu ne kibir, bu ne sorumsuzluk!
Greif’te polis Ali İsmailler yaratmak için saldırdı!
Greif polis saldırısı devletin en üst kurumlarında planlanarak hayata geçirildi
Greif’te direniş kapıda sürüyor!
Greif işgalini kırmak için seferber oldular
Hatice Yürekli yoldaşı ölümünün 14. yılında saygıyla anıyoruz
Batı ve kukla yönetimden yaptırım ve savaş tehditleri
Ruanda soykırımının
20 yılda gösterdikleri
Manisa İKSD’den
coşkulu etkinlik
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

Legrand’da işten atma saldırısı

 

Gebze Organize Sanayi Bölgesi’nde üretim yapan, Birleşik Metal-İş Sendikası’nın örgütlü olduğu fabrikada patron Sual Seçkin isimli işçiyi işten attı. Fabrika önünde direnişini sürdüren Sual Seçkin 11 Nisan’da bir açıklama yaparak süreci kamuoyuyla paylaştı. Birleşik Metal-İş Gebze Şubesi yöneticileri kısa bir konuşma yaparak örgütlülüklerini savunacaklarını ifade ettiler. Ardından direnişçi işçi Sual Seçkin konuştu.

Sual Seçkin, patronun içerideki örgütlüğü zayıflatmak ve etkisizleştirmek için sürekli öncü işçileri işten çıkardığını belirtti. Özellikle temsilci seçimi dönemlerinde öncü işçiler işten çıkarılarak, patronla işbirliği yapan ihanetçi işçilerin temsilci seçilmesine önayak olunduğunu ifade etti. İki arkadaşının da aynı nedenden dolayı kısa süre önce işten çıkarıldığını ifade eden Sual Sekçin, işe geri alınana kadar direnişini sürdüreceğini, aynı zamanda patron işbirlikçisi olan baştemsilcinin istifa etmesini kamuoyuyla paylaşmış oldu. Sual seçkinin ardından ise TKP’lilere söz verildi.

Eyleme TKP ve çeşitli sendikaların yöneticileri katıldı. Legrand’da daha önceki TİS sürecinde de 2 kadın işçi işten atılmış ve bir basın açıklaması gerçekleştirilmişti. Birleşik Metal-İş Sendikası bu basın açıklamasına destek vermemiş, bu işçilerin işten atılmasına göz yummuştu.

BDSP’den ziyaret

Gebze BDSP 14 Nisan günü, GOSB 300. Sokak girişinde “Yaşasın sınıf dayanışması!/BDSP” ozaliti açarak sloganlarla fabrika kapısına kadar yürüdü. Yürüyüş boyunca “Legrand işçisi yalnız değildir!”, “Yaşasın sınıf dayanışması!”, “İşçilerin birliği sermayeyi yenecek!”, “İşten atmalar yasaklansın!” sloganları atıldı.

Legrand fabrikasının önüne gelindiğinde direnişçi işçi ile sohbet edildi. Legrand direnişçisi, fabrika temsilcisi ile patronun işbirlikçi tutumunu, işten atılma sürecini ve yaklaşan temsilcilik seçimlerini anlattı. Sendikaların bürokratik yapısı, Greif’te yaşananlar ve mücadelenin ihtiyaçları üzerine konuşmalar gerçekleştirildi.

Ziyaret sona ererken BDSP’liler fabrika önünden “Legrand işçisi yalnız değildir!” sloganları ile ayrıldı.

Kızıl Bayrak/Gebze

 

 

 

 

EKU Fren Kampana’da TİS eylemleri

 

EKU Fren Kampana fabrikasında Çelik-İş Sendikası’ndan istifa ederek Birleşik Metal-İş Sendikası’na geçen işçiler eylemde.

İşçilerin geçtiğimiz yıl Birleşik Metal-İş Sendikası’na geçmesinin ardından, Ocak ayında imzalanması gereken TİS hala imzalanmadı. Uzun bir süredir yetki muamması yaşanan fabrikada EKU patronu çoğunluğu sağlayan Birleşik Metal-İş Sendikası’nın bakanlık tarafından yetkili sendika olduğu tebliğ edildikten sonra yetkiye itiraz etmiş, Birleşik Metal-İş Sendikası ise yasal sürecin lehlerine sonuçlanması için bekleyişe geçmişti.

İşçilerse bu süre zarfında çeşitli biçimlerde eylemler yaparak sessiz kalmamıştı.

TİS yok, işbirlikçilere iyileştirme var!

Yetkili sendikanın yasal olarak belli olmamasını bahane eden EKU patronu Çelik-İş ve Birleşik Metal-İş sendikalarını muhatap almayarak TİS imzalamıyor. Patron yanlısı olan bir grup işçiye iyileştirme zammı yapılması Birleşik Metal-İş üyesi işçilerin öfkesini biliyor. İşçilerin zam talebi ise “yasal sürecin devam ettiği” bahanesiyle geçiştiriliyor.

Buna karşı, 11 ve 12 Nisan günleri gündüz vardiyasında çalışan işçiler yemek boykotu yaptılar. Ayrıca servislere bindikleri sırada alkış tutarak ve slogan atarak haklarının verilmesini talep ettiler.

Kızıl Bayrak / Gebze

 

 

 

 

 

GF-Hakan Plastik’te patron pervasızlaşıyor


Lastik-İş’te örgütlenmelerinin ardından işten atma saldırısıyla yıldırılmaya çalışılan işçiler direniyor. İlk işten atma kararından bugüne haftalar geçerken patron, saldırısını, direnişçi işçilerin üzerine araç sürecek kadar pervasızlaştırdı.

14 Nisan akşamı, direnişçi işçilerden Mustafa Öztürk patronun aracıyla darp edilip yaralandı, hastaneye kaldırıldı.

GF-Hakan Plastik patronlarından Zafer Karadeniz, geçtiğimiz hafta Lastik-İş yöneticileriyle görüşmüş, ‘şeklen yetkiye itiraz edeceklerini’ aktararak sendikaya karşı olmadıklarını ileri sürmüş ve “bu görüşme itibarı ile kesinlikle sendikal nedenden işten atılma olmayacağına dair namus ve şeref sözü veriyorum” demişti.

Ancak işten atma saldırısı sürdü. 14 Nisan’da biri kadın iki işçi işten çıkarıldı. Son işten atılmalarla birlikte sendikalı oldukları için çıkarılan işçi sayısı 39’a yükseldi.

İşçiler son işten atıma saldırısını protesto eylemleriyle karşıladılar. 15 Nisan sabahı direnişçi işçiler servislerin giriş ve çıkışını bir saat kadar engelledi. Fabrikaya giriş yapan müdürlerden Nusret Atik ise aracını işçilerin üzerine sürdü.

Atik’in bu pervasızlığı nedeniyle 2 işçi yaralandı. Direnişçi işçiler acil servise kaldırıldı. 
§