18 Nisan 2014
Sayi: KB 2014/16

Taksim, 1 Mayıs’ı dövüşerek kazanma bilincidir
Rojava’ya gerici kuşatma
Sömürü ve kölelik düzeninin bekası için
MİT yenileniyor!
Sendikaların 1Mayıs’a ilişkin utumları ve görevler!
“Taksim 1 Mayıs alanıdır!”
Ankara’da birleşik, kitlesel ve devrimci 1 Mayıs’ı örgütleme sorumluluğu!
1 Mayıs’ta: “Her yer Taksim, her yer direniş!”
Yaşam hakkımızı savunmak için 1 Mayıs’a!
BDSP 1 Mayıs’a hazırlanıyor!
Kapitalizm işçileri de çocuklarını da öldürüyor!
Roboski katliamının istihbaratı MİT’ten
Ethem şüpheli,
katil polis mağdur!
Yağmaya, talana, özelleştirmelere, taşerona karşı topyekûn direniş!
Legrand’da işten atma saldırısı
İhanetinizin üzerini örtmenize izin vermeyeceğiz!
Greif işçilerinden ihanete karşı açıklama
İhanet çetesi Greif’te satış sözleşmesini imzaladı
Bu ne kibir, bu ne sorumsuzluk!
Greif’te polis Ali İsmailler yaratmak için saldırdı!
Greif polis saldırısı devletin en üst kurumlarında planlanarak hayata geçirildi
Greif’te direniş kapıda sürüyor!
Greif işgalini kırmak için seferber oldular
Hatice Yürekli yoldaşı ölümünün 14. yılında saygıyla anıyoruz
Batı ve kukla yönetimden yaptırım ve savaş tehditleri
Ruanda soykırımının
20 yılda gösterdikleri
Manisa İKSD’den
coşkulu etkinlik
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

Ethem şüpheli, katil polis mağdur!

 

Haziran Direnişi’ne yönelik ana soruşturmaya ilişkin polis fezlekesine, polis kurşunuyla hayatını kaybeden Ethem Sarısülük şüpheli, onu öldüren polis de mağdur olarak geçti. Şahbaz’ın, mağdur sıfatıyla verdiği ifadesinde, kendisini yaralayanlardan şikâyetçi olması dikkat çekti.

Ankara’da 1 Haziran 2013 günü gerçekleşen eyleme yönelik Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından açılan soruşturma dosyasına sunulan polis fezlekesinde, Ethem Sarısülük ile ailenin avukatı Kazım Bayraktar da şüpheli olarak geçti.

Mağdur sıfatıyla 146 kişinin ismi geçerken 113 kişi de şüpheli oldu. Şüpheliler arasında Ethem Sarısülük 111., Avukat Kazım Bayraktar ise 112. oldu. Katil polis Şahbaz ise mağdur sıfatıyla fezlekede 24. sırada yer aldı.

Mağdur olarak ifade veren Şahbaz’ın atılan taşlar nedeniyle yaralandığı, fezlekeye de “Tedavisinin ardından kendisine 16 gün istirahat raporu verilmiş, kendilerine saldırarak yaralayan şahıslardan şikâyetçi olduğunu beyan etmiştir” şeklinde geçtiği öğrenildi. Katil polis “Ethem’i öldürmek için değil, kendini korumak için uyarı ateşi yapmak zorunda” kalmış.

Şahbaz’ın hala görevde olması katillerin korunduğunu göstermektedir. Bu sahiplenme yetmemiş olacak ki katiller mağdur sıfatıyla dava dosyalarına giriyor. Ethem’in kardeşleri için de soruşturma açıldığı düşünülecek olursa, ‘destan yazan’ polislerin devlet tarafından nasıl korunduğu ortaya çıkmaktadır.

 

 

 

 

Ali İsmail Korkmaz’ın davasına katılanlara soruşturma

Haziran Direnişi süresinde Eskişehir’deki eylemde polis tarafından dövülerek katledilen Ali İsmail Korkmaz’ın davası Kayseri’ye sürgüne gönderilmişti.

Kayseri’de görülen dava öncesi kent polis ablukası altına alınmış, bir çok ilden takviye polis kuvvetleri getirilmişti. Mahkeme süresince de polisin almış olduğu tutumlar ve devletin davaya yaklaşımı gerginliklerin yaşanmasına neden olmuştu. Ali İsmail’in katilini koruyan yargı mekanizması davaya katılanlar hakkında, “Polise mukavemet”, “Polise hakaret etmek” ve “Kamu malına zarar vermek” iddialarıyla soruşturma açtı.

Binlerce kişinin katıldığı dava ile ilgili Kayseri Cumhuriyet Savcılığı’nın hakkında soruşturma açtığı eylemciler arasında sanatçı Pınar Aydınlar da bulunuyor.

Ayrıca Antalya’da yolsuzluklarla ilgili eylemde kullanılan Ali İsmail Korkmaz’ın sözlerinin yazılı olduğu dövize soruşturma açıldı. Antalya’da 26 Aralık’ta yapılan eylemde, “Yolsuzluk yolunuz, istifa sonunuz olacak” döviziyle birlikte Ali İsmail Korkmaz’ın sembolleştirdiği söz olan “Korkacaksın, titreyeceksin, yıkılacaksın adi hükümet” cümlelerinin yazılı olduğu dövize soruşturma açılmasına neden oldu.

 

 

 

 

Abdullah Cömert iddianamesi baştan savma

 

Abdullah Cömert davasıyla ilgili Hatay 2 .Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 14 Nisan’da kabul edilen iddianameye, Cömert ailesinin avukatı Hatice Can tepki gösterdi.

Tutuksuz yargılamaya tepki

İddianamede adı şüpheli sıfatıyla geçen polis Ahmet Kuş’un kastla insan öldürmekten yargılanacağını vurgulayan Can, “Bu suçun cezası yirmi yıldan yirmi beş yıla hapis cezasıdır. Ahmet Kuş’un tutuklu yargılanması gerekmektedir” dedi. Öte taraftan davada polis Ahmet Kuş’tan başka sanık olmaması da ayrıca dikkat çekiyor. Can, bu duruma yönelik tepkisini “Emri veren polis amirlerinin de yargılanması gerekmektedir. Soruşturma aşamasında amirler yargı önüne dahi çıkarılmamıştır. Şüpheli olarak isimleri tespit edilmemiş ifadeleri alınmamıştır” diyerek gösterdi.

Avukat Can ayrıca şunları söyledi: “Bu davada iğneyle kuyu kazar gibi yol aldık ve peşini de bırakmayacağız . Polisin tutuklanması için derhal dilekçemizi vereceğiz. Amirler için verilen takipsizlik kararlarına itiraz edeceğiz. İnsanlık adına kamu vicdanı adına adalet arayışımız devam ediyor adalet arayışımız devam edecek vazgeçmeyeceğiz.”

 

 

 

 

Ahmet Atakan yazılamasına hapis cezası

 

Antalya’da Haziran Direnişi eylemlerine yönelik davalar görülmeye devam ediliyor.

Tekil davalardan oluşan 4 ayrı dosyada ceza çıktı. Antalya 17. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davalarda Doğan Erdoğan 4 ay, Hamdi Can ve Doğuş Canleylek ise 10’ar ay hapis cezası aldı. Söz konusu cezalar şartlı tahliye kapsamına alındı. Ayrıca Naim Doğan’ın “Ahmet Atakan ölümsüzdür!” yazılaması nedeniyle Antalya 5. Asliye Ceza Mahkemesi’nde yargılandığı davada da karar çıktı.

Kaleiçi’ndeki Güzel Sanatlar Galerisi binasının duvarına yazılama yaptığı gerekçesiyle Doğan’a 1 yıl hapis cezası verildi. Ceza, 6 bin lira para cezasına çevrildi.

Doğan, “kamu malına zarar vermekten” yargılandığı bu dava sonuçlanmadan önce Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü tarafından boyanın temizlenmesi için çıkarılan 150 TL masrafı da ödedi.


 
§