28 Eylül 2012
Sayı: SİKB 2012/06 (39)

 Kızıl Bayrak'tan
Birleşik-militan mücadeleyi büyütmek için 7 Ekim’de alanlara!
Bir yanda kirli savaş, bir yanda Oslo ve “Barış” tartışmaları
3 yılda hazırlanan iddianame, 3 satırdan ibaret gerekçelendirme
“Sömürücü asalakları yargılayacağımız günler gelecek!”
AKP iktidarı iğneden ipliğe her şeye zam yaptı
Sermaye ve uşakları, sendikal hakların gaspında “mutabakat”a vardı
“Kararlı bir mücadele vermeliyiz!”
“Zalimin zulmüne direniyoruz” kampanyası ya da DİSK’in “dostlar alışverişte görsün” eylemleri üzerine
İnsanca yaşam mücadelesini
büyütelim!
Termo Teknik örgütlenme deneyimi ışığında
PSAKD Genel Başkanı Kemal Bülbül ile 7 Ekim mitingi üzerine
Ulucanlar direnişi 13. yılında eylem ve anmalarla selamlandı!
BDSP’den etkinlik duyuruları
Komünist hareket 25. yılını kutluyor!
Zombi bankacılık salgını-Volkan Yaraşır
Almanya’da yerel seçimler ve devrimci politika
Yunanistan’da mültecilere yönelik saldırılar tırmanıyor
Dünya emekçilerinden mücadele
Çeyrek asrın zaman süzgecinden payımıza düşenler
Dün başaramadınız,
bugün de başaramayacaksınız!
“Parasız eğitim” zamlara kadarmış
Tutsak sınıf devrimcisi Nihadioğlu’ ndan HEY Tekstil işçilerine
Mücadele Postası
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

Kızıl Bayrak'tan...Alevi emekçiler baskı ve asimilasyona karşı eşitlik ve özgürlük taleplerini yükseltmek için 7 Ekim'de Ankara'ya buluşmaya hazırlanıyor. Özellikle son dönemde kışkırtılan ırkçı-şoven saldırganlığa ve dinci-gerici kuşatmaya karşı mücadeleyi büyütmek açısından Alevi örgütlerinin 7 Ekim'de düzenleyeceği merkezi Ankara mitingi önemli bir yerde duruyor. Gazetemizin bu sayısında konuyla ilgili olarak mitingin örgütleyicilerinden PSAKD’nin yöneticileri ile yapılan röportajlara geniş bir yer ayırıyoruz.

Bununla birlikte sınıfa dönük saldırıların, Kürt halkını hedef alan inkar ve imha politikalarının ve emperyalist savaş tehdidinin gündemde olduğu bir süreçte gerçekleşiyor olması, 7 Ekim Ankara mitingine ayrı bir önem katıyor. Sınıf devrimcileri, daha en başından itibaren bu kapsamda ele aldığı 7 Ekim Ankara mitingine yönelik hazırlıklarını hızlandırmalı, geri kalan zaman dilimini en verimli şekilde değerlendirmelidir. Süreç, emekçilerde gericiliğe ve hak gasplarına karşı biriken öfkeyi örgütleme bakışıyla örülebilmelidir.

***

9 Haziran 2009 tarihinde Haramidere'de bulunan Sabra Tekstil’e bildiri dağıtımına giden devrimci işçilere özel güvenlik önce fiziki saldırıda bulunmuş ardından patronun tetikçiliğini yapan Zeki Tekin silahla iki devrimci işçiyi çeşitli yerlerinden yaralamıştı. Bunun üzerine saldırıyı protesto etmek için fabrikanın önüne gelen sınıf devrimcilerine bu kez polis saldırmış, bu saldırı sonucunda gözaltına alınan 4 sınıf devrimcisi tutuklanarak cezaevine konulmuş, işçileri silahla yaralayan Zeki Tekin ise serbest bırakılmıştı. Daha o günden itibaren işlemeye başlayan sermaye-polis-yargı işbirliği, aradan geçen 3 yılın ardından yeni bir boyut kazanmış bulunuyor. Savcılık tarafından hazırlanan iddianamede silahlı saldırıyı gerçekleştiren patron tetikçisi Zeki Tekin ile birlikte saldırıya uğrayan devrimci işçiler de sanık sandalyesine oturtulmuş bulunuyor. Sermaye-polis-yargı işbirliğinin çıplak bir örneği olan Sabra davası hazırlanan iddianame ile birlikte 22 Ocak 2013’te görülmeye başlanacak. Başta sınıf devrimcileri olmak üzere tüm devrimci ve ilerici kamuoyu bu hukuksuzluğun peşini bırakmamalı ve Sabra davasının işçi sınıfı adına takipçisi olmalıdır.

***

Sınıf devrimcileri Komünist Hareket’in 25. yılı vesilesiyle gerçekleştireceği kitle etkinliklerini deklare etmiş bulunuyorlar. Belli başlı kentlerde yapılacak olan etkinliklerin ön hazırlığını tam bir seferberliğe konu edeceğini duyuran sınıf devrimcileri, yaptıkları açıklamalarda etkinlik çalışmasını güncel politik süreçlere müdahale zemini olarak ele alıdıklarını ifade ettiler. Bütün okurlarımızı 25. yıl gündemi üzerinden başlatılan etkinlik çalışmalarına katılmaya çağırıyor, şimdiden başarılar diliyoruz.