26 Nisan 2017
Sayı: KB 2017/16

Haklarımız ve geleceğimiz için 1 Mayıs’a!
16 Nisan referandumu üzerine
Referandum sonuçları ve CHP’nin ikiyüzlülüğü
Referandum ve işçi sınıfı
Kamu emekçileri ihraçlara karşı direniyor
Çalışma Bakanı’nın kıdem tazminatı yalanları ve gerçekler
Saldırı dalgası kıdem tazminatı ile başlıyor!
Sınıf devrimcilerinden 1 Mayıs etkinlikleri
Tarihten güncelliğe dünyada ve Türkiye’de 1 Mayıs - H. Fırat
II. Enternasyonal’in 1 Mayıs kararı ve F. Engels
OHAL koşullarında 1 Mayıs
1 Mayıs’ta alanlarda sesimizi yükseltelim!
Erdoğan’ın yenilgisi ve Kürtlere dönük kirli hesapları
Filistinli tutsaklar açlık grevinde
Özgürlüğümüz ve geleceğimiz için 1 Mayıs’ta alanlara!
Yeni Çernobiller’in olmaması için mücadeleye!
TKİP’nin işçilere, emekçilere ve gençliğe 1 Mayıs çağrısı...
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

Gün gelir zorbalar kalmaz gider”

Özgürlüğümüz ve geleceğimiz için 1 Mayıs’ta alanlara!

 

“Onlar ümidin düşmanıdır” diyor kavgamızın şairi Nazım. Onlar, bugün milyonlarca insanın emeğini sömürüp, üzerinde saltanatlar inşa eden asalaklar.

Arkadaşlar; bizler gençliğiz ve geleceğiz.

Bugün sermaye devletinin her alanda saldırganlığını arttırdığı bir dönemin içerisindeyiz. Dinci faşist AKP iktidarı toplumun üzerine bir karabasan gibi çökmeye devam ediyor. Üniversitelerden sokaklara, fabrikalardan semtlere, bulunduğumuz her alanda bu saldırılarla karşı karşıyayız.

Dahası, bugün işçi ve emekçilere ‘reform’ adı altında sosyal yıkım politikaları uygulanıyor, Kürt halkına imha ve inkar politikası dayatılıyor, kadınlar çürümüş, gerici zihniyetin hedefinde ilk sırada yer alıyor, bu politikalar doğrultusunda taciz ve tecavüz her geçen gün artıyor. Üniversitelerde ise muhalif olan her ses susturulmaya çalışılıyor. Tüm bu saldırılar karşısında bizler referandum sürecinde güçlü bir şekilde ‘Hayır’ dedik. Bu tok yanıt sermaye iktidarına dinci-gerici dikta rejimini kolayından kuramayacağını göstermiş oldu. Seçimlerde yapılan hile ve hırsızlığa karşı on binler olarak sokakları doldurduk “Hayır bitmedi, daha yeni başlıyor” diyerek. “Referandum meşru değildir” diyenler gözaltına alındı, saldırıya uğradı. Tüm bu saldırıları püskürtebilmenin yolu ise direnmekten ve kesintisiz bir şekilde mücadeleyi büyütmekten geçiyor.

***

Arkadaşlar; 1 Mayıs ’77 katliamının 40. yılındayız. Aradan yıllar geçti fakat ne öfkemiz dindi, ne de acımız soğudu. Her 1 Mayıs’ta hesap sorma isteğimiz ve irademiz bir kat daha güçlendi.

Bu 1 Mayıs’ta bir kez daha hep birlikte haykıracağız cellatların yüzüne; “Gün gelir zorbalar kalmaz gider!” Evet, eni sonu bu bezirganlar, bu haramiler döktükleri kanda boğularak, yok olup tarihin çöplüğüne gidecekler. İşçi sınıfı ve emekçilerin devrimci isyanı bu köhne düzeni elbet alaşağı edecek. Biz gençler de bu şanlı kavgada yerimizi alacak, başta 77 1 Mayıs’ı olmak üzere tüm katliamların hesabını soracağız...

***

Arkadaşlar; dünyamız emperyalistlerin elinde büyük bir yıkım yaşıyorken, savaşlarda yüz binler hayatını kaybediyor. Krizin faturasını ödemek zorunda kalan milyonlar açlığın ve yoksulluğun pençesinde can çekişiyor. Gençlik ise geleceksizliğin koyu karanlığına mahkum edilmek isteniyor. Baskı, sömürü, işsizlik, geleceksizlik ve gericilikle dolu bir dünya bizlere dayatılıyor. Üniversitelerde söz söyleme hakkımız engellenirken, geleceğimiz iktidarın iki dudağı arasından çıkacak kararlara bağlanıyor. Okul çağında çalışmak zorunda kalıyoruz, mesleki eğitim adı altında sömürüyle daha çocuk yaşta tanışıyoruz.

***

Arkadaşlar; bu koyu karanlık ancak dişe diş bir mücadele ve kararlı bir direnişle dağıtılabilir. Şimdi direnmenin adı 1 Mayıs’tır. Şimdi bu çürümüş ve kokuşmuş düzenden hesap sorma gününün adı 1 Mayıs’tır. Bizler özgürlüğümüze ve geleceğimize sahip çıkmak için 1 Mayıs’ta alanlarda olacağız! Sen de katıl bu görkemli halaya, değişsin dünya!

Devrimci Gençlik Birliği

 

 

 

 

 

İstanbul DGB ve DLB İl Meclisi toplandı

 

İstanbul Devrimci Gençlik Birliği (DGB) ve Devrimci Liseliler Birliği (DLB), 22 Nisan’da il meclisi toplantısı gerçekleştirdi. Meclis öncesi buluşularak Altıyol’da direnen kamu emekçileri ziyaret edildi. Sloganlarla ve dövizlerle direniş alanına gelen DGB ve DLB’liler söz alarak kamu emekçilerinin direnişini selamladı.

Kimya Mühendisleri Odası Kadıköy Şubesi’nde gerçekleştirilen mecliste referandum ve 1 Mayıs, 6-7 Mayıs gündemleri üzerine sohbet edildi.

“Enise İlin ve tutuklananlar serbest bırakılsın!”

‘Hayır’ eylemleri üzerinden başlatılan gözaltı ve tutuklama terörüne dikkat çekilen meclis toplantısında, İzmir’de tutuklanan DGB’li Enise İlin ve tüm tutsakların derhal serbest bırakılması istendi.

“Hatice Yürekli yoldaş ölümsüzdür!”

Meclis toplantısında yapılan söyleşi de 22 Nisan 2001’de Ölüm Orucu’nda şehit düşen komünist işçi Hatice Yürekli anılarak başladı. Devrim şehitleri için yapılan saygı duruşunun ardından Hatice Yürekli’nin hayatına ve mücadelesine dair konuşuldu.

“Hayır bitmedi, mücadeleye devam! 1 Mayıs’a!”

Meclisin ikinci gündemi siyasal süreç üzerine oldu. Hileli referandum sonuçları üzerinden siyasal tablo özetlendi. 16 Nisan öncesi OHAL de kullanılarak yaratılan baskı ve gericilik ortamı teşhir edildi. Referandumun ardından yapılan eylemlerin mevcut hali ve daha ileri nasıl taşınabileceği üzerine tartışmalar yürütüldü. 16 Nisan’dan sonra ortaya çıkan potansiyelin 1 Mayıs’ta birleştirilmesi ve daha da ileriye taşınması üzerinde duruldu. 1 Mayıs’ın tarihçesinden, ‘77 kanlı 1 Mayıs’ından, 1 Mayıs’ın güncel öneminden söz edilerek referandumdan 1 Mayıs’a mücadele pratiklerini örebilmek için tartışmalar yürütüldü.

“Sömürüye, baskıya, gericiliğe karşı Deniz olup geleceğiz!”

Son olarak Denizler’in idamının yıl dönümü olan 6 Mayıs ve 7 Mayıs’ta gerçekleşecek DGB Türkiye Meclisi üzerine konuşuldu. DGB ve DLB’nin Ankara’daki anma programına çağrı yapıldı. Alınan somut kararların ardından söyleşi sonlandırıldı.

 

 

 

 

DGB’li Enise İlin ve tutuklananlar serbest bırakılsın!”

 

Devrimci Gençlik Birliği (DGB), İzmir’de 17 Nisan’da yapılan referandum protestosunda gözaltına alınanlardan 7’sinin 21 Nisan’da çıkarıldıkları mahkemede tutuklanmasına ilişkin açıklama yaptı.

Tutuklananlar arasında DGB’li Enise İlin’in de olduğunu hatırlatan DGB, İlin ve tüm tutuklananların serbest bırakılmasını istedi.

DGB’nin açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

Hileli referandum sonuçlarının açıklanmasının ardından sermaye devleti saldırganlığını arttırmaya devam ediyor. Kitleler ‘Hayır kazandık!’ dedikçe, dinci faşist koalisyon korkusunu gizleyemiyor.

Günlerdir sokakları dolduranlar olarak şaibeli referandum sonuçları üzerinden geleceğimizi ve özgürlüğümüzü savunuyoruz. Gözaltılar, baskılar, saldırılar ve en nihayetinde gelen tutuklama saldırısı tümüyle korktuklarının resmidir.

İlerici basın yayın organları basıldı, yayın editörleri gözaltına alındı. kizilbayrak1.net’e erişim engeli getirildi. Birçok yerde ev baskınları, gözaltılar, tehditler, baskılar bir işe yaramadı. Bu saldırıların çoğunun hedefinde gençlik vardı.

Eskişehir’de ise Anadolu Üniversitesi Yunus Emre Kampüsü’nde yemekhanede yapılan protestoya ÖGB saldırdı. Muğla’da Sıtkı Koçman Üniversitesi’nde “şaibeli oyları tanımıyoruz” diyen öğrenciler devletin güdümündeki çetenin saldırısına uğramıştı. Ardından saldırıyı ve referandumu protesto etmek için yapılan basın açıklaması sonrasında öğrenciler gözaltına alınmıştı.

İstanbul’da şaibeli sonuçları protesto eylemleri gerekçesiyle yapılan ev baskınlarında 38 kişi gözaltına alındı.

İzmir’de 17 Nisan günü yapılan protestoya polis saldırdı, 21 kişi gözaltına alındı ve gözaltı süreleri uzatıldı. Aralarında DGB’li yoldaşımız Enise İlin’in de olduğu 7 kişi tutuklandı.

Dinci faşist diktayı kurmaya heveslenenlerin çabaları boşunadır. Bizler özgürlük ve gelecek mücadelemizden vazgeçmiyoruz. ‘Hayır bitmedi, mücadeleye devam’ diyerek sokakları terk etmiyoruz.” 
§