2 Eylül 2016
Sayı: KB 2016/33

Sermaye devleti içeride ve dışarıda saldırganlığı tırmandırıyor
Hepsi emekçilere karşıdır!
“Fırat Kalkanı” neye hizmet, kime kısmet?
Osmanlı torunlarından “demokrasi dersleri”
OHAL fırsatçılığı kime yarıyor?
Hurşit Külter’den hala haber alınamıyor
Ford Otosan’da Koç-Türk Metal oyunları
Greif işçisi; patron-sendika işbirliğine karşı uyanık ol!
Yeni metal fırtınaları ve daha güçlü bir MİB için ileri!
Ortak olan soruna temelden farklı yaklaşımlar
Ekim Devrimi deneyimi ışığında devrim ve demokrasi sorunları - V.İ.Lenin
“Göçmen çocuklar cinsel istismara maruz kalıyor”
Kolombiya’da barış: Latin Amerika’nın bir damarı daha kesildi
Kolombiya hükümeti FARC ile “barıştı”
Türkiye’de mülteci kamplarında neler oluyor?
“Meslek liselileri gelişmiş ülkeler gibi sömüreceğiz”
“Yeni dönemde devrimci savaşa hazırlık için ileri!”
Sermaye düzeni ve dinci-gerici çeteler
Emperyalistlerin ve işbirlikçilerinin yüreklerine korku salmaya devam ediyor!
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

“Göçmen çocuklar cinsel istismara maruz kalıyor”

 

Emperyalistler eliyle yürütülen savaş ve saldırganlıktan kurtulmak için ülkelerinden kaçan göçmenler, gittikleri tüm ülkelerde sefalet koşullarına mahkum ediliyorlar. Türkiye’de ve Avrupa ülkelerinde bulunan göçmen kamplarında sağlıksız barınma gibi sorunların yanı sıra, başta cinsel istismar olmak üzere birçok istismarla karşı karşıya kalıyorlar. Göçmenlere reva görülen yaşam, en çok da çocukları vuruyor.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiseri Filippo Grandi, Yunanistan’daki üç günlük ziyaretin ardından basın toplantısı düzenledi. Göçmen kamplarını gezen, devlet yetkilileriyle görüşen Grandi, ülkedeki göçmenlerin durumu hakkında bilgi verdi.

Göçmenlerin “standartların altında” koşullarda kaldıklarını söyleyen Grandi, göçmen kamplarında güvenlik zafiyeti bulunduğunu belirterek şunları söyledi:

Kocaları yanlarında olmayan çocuklu kadınlar, çünkü zaten kocaları Avrupa’ya ulaşmış, aile birleşimi için bekliyorlar. Sahipsiz çocuklar, yaşlı insanlar... Tüm bunlar risk altında. Özellikle, şiddetin ki genelde sığınmacıların kendi aralarında, çok yaşandığı yerlerde. Güvenliği arttırmanın gereğini başbakan ve hükümete söyledim.”

Ülkede binlerce kimsesiz çocuk bulunduğunu söyleyen Grandi, çocukların başta cinsel istismar olmak üzere, istismarın birçok çeşidine maruz kaldıklarını belirtti. Grandi, çocukların durumuna ilişkin olarak şöyle konuştu:

Sahipsiz çocuklar istismarın birçok çeşidine maruz kalıyor, özellikle cinsel istismar. Birçok kez cinsel istismar ve taciz yaşanıyor. Bu tahammül edebileceğimiz bir şey değil, özellikle de Avrupa Birliği’nde. Bu çocuklar için hayatta kalmak için çalışmak zorunda kalmadıkları daha çok güvenli alan yaratmamız gerekiyor.”

 

 

 

 

FHKC’li tutsak Bilal Kayed’in talepleri kabul edildi

 

Siyonist rejim tarafından tutuklanan FHKC’li tutsak Bilal Kayed, taleplerinin kabul edilmesinin ardından 71 gündür sürdürdüğü açlık grevi eylemini sonlandırdı. Eylemin kazanımla sonuçlanmasıyla birlikte Nablus ve Gazze başta olmak üzere Filistin’de eylemler ve kutlamalar yapıldı.

İnsan hakları kurumu Zamir tarafından yapılan açıklamada anlaşmanın detaylarının açıklanacağı belirtildi.

Filistin Halk Kurtuluş Cephesi (FHKC) tarafından yapılan açıklamada ise Filistin halkının, siyonist rejime karşı bir başarı daha kazandığı bir başarı vurgulanarak sokaklara çıkma çağrısı yapıldı. Açıklamada anlaşmanın Kayed’in tutukluluk süresinin uzatılmamasını, tecridin sonlandırılarak ailesiyle görüşmesine izin verilmesini kapsadığı duyuruldu.

Kayed, 14 buçuk yıllık tutukluluk süresinin sona ermesinin ardından İsrail rejiminin aldığı altı ay idari tutukluluk kararını protesto etmek için 15 Haziran’da açlık grevine başlamıştı.

 

 

 

 

İran’dan ‘Cerablus operasyonu’ açıklaması

 

Türk sermaye devletinin denetimi altındaki dinci çetelerle birlikte Cerablus’a yönelik olarak gerçekleştirdiği operasyona ilişkin İran’dan ilk açıklama 26 Ağustos’ta geldi.

Gelişmeler karşısında uzun süre sessiz kalan İran devleti adına yazılı açıklama yapan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasımi, “askeri harekatın Şam yönetimiyle koordineli olarak yapılması gerektiğini” söyledi.

Kasımi, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

Suriye topraklarındaki terörist gruplarla mücadele, uluslararası hukukun temel ilkelerinden biri olan o ülkenin toprak bütünlüğü ve egemenlik haklarına saygı gösterilerek merkezi yönetimle koordineli şekilde yapılmalı.

İran olarak terörizmle mücadelenin uluslararası bir yükümlülük olduğunu ve bu menfur olguya karşı bölge ülkelerinin ortak işbirliği içinde olmaları gerektiğine inanıyoruz.”

Yemen'de IŞİD saldırısı

 

IŞİD, Yemen’in güneyinde bulunan Aden kentindeki bir askeri tesise 29 Ağustos'ta bombalı araçla saldırı düzenledi. Halk Direnişi milislerinin eğitim kampına düzenlenen saldırıda en az 54 kişi öldü.

IŞİD, saldırıyı Amaq isimli yayın organı üzerinden üstlenirken, saldırıda ölenlerinin sayısının 60 olduğunu öne sürdü.

Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) örgütü tarafından yapılan açıklamada en az 45 kişinin hayatını kaybettiği, 60’ın üzerinde yaralının hastanelere kaldırıldığı duyuruldu.

 
§